Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

Yavaşlamak ve Anın Keyfini Çıkarmak

tarafından | Tem 1, 2021 | Sağlık ve Psikoloji | 0 yorum

   Günümüzün dünyasında hızlı yaşam şartlarına çok alışmışız ve böylece aynı anda bir çok şeyi yapıp o anın keyfini çıkaramadan hızlıca bitirmeye çalışıyoruz. Ve böylece aslında yaptığımız şeylerden keyif alamıyoruz. Günümüzde hızlılıktan ve sabırsızlıktan dikkatlerimiz dağılıyor. Çünkü hayatımızdaki uyaranlar maalesef çok hızlı değişiyor. Örneğin; elimize telefonumuzu alıp sosyal medyaya baktığımızda saniyede bir uyaranlar değişmekte ve sayfa yenilenmektedir. İnsan bu hızlı dünyaya adapte olmaya çalışırken bir yandan da kendisinden de uzaklaşıp dışsal gerçeklikle çok fazla vakit geçiriyor. Aslında olması gereken bir hayatımızda bir yavaşlama yaparak anın keyfini çıkarmaktır

Yavaşlayarak kendi içimize bakabilmek hepimizin yapması gereken önemli bir erdemdir. Hızlı yaşamın içinde boğulmak yerine yavaşlayıp o anın ve o işinin tadını çıkarmak en önemlisidir. İnsan belli bir yaştan sonra veya yaşadıklarından sonra yaşadığı anın ve zamanın öneminin farkına varıyor. Bu pandemi sürecinde bir çok şeyin önemini fark ettiğimiz gibi bu süreçte zamanın ve yaşadığımız hayatın, anında önemini fark ettik.

   Yavaşlık gündelik hayatın önemli olduğunu anlamak ve hissetmek için o hayatın koşuşturmacasından ve telaşından sıyrılmak için bir fırsattır. Etrafımızdaki ilişkileri, kendimizi sorgulayarak kendimizi bilme ve fark etme sürecidir. Ve böylece hayatımızda yapacağımız değişimlere de hazır olmayı hissetmektir. Bu süreç kolay bir şey olmadığı için sabırlı olmayı da gerektirmektedir.  Çünkü insan sabredebilen bir varlıktır. Sabır bir bekleme sanatı ve bir erdemdir. İyi şeyler hızla yapılmaz. Ancak sabrederek belli bir zaman ayırarak hayatımızdaki, çevremizdeki güzellikleri fark edebiliriz.

    Yavaşlamak anın keyfini çıkarmaktır. Sadece o anın içimizde hissederek şu ana odaklanmaktır. O anı dolu dolu yaşamaktır. Böylece insan hem daha kaliteli güzel vakit geçirecek hem de etrafındakilerde de daha iyi bir şekilde ilgilenebilecektir. Ve yavaşladığında yaşamını gözden geçirdiğinde hayatını fark ederek hayatın cömertliğini fark etmesi için bir fırsattır.

Yavaşlamanın ilk adımı insanın kendi iç sesine ve ruhuna dönmesidir. Kendi iç sesini dinleyerek hayatındaki en kıymet verdiği insanlarla daha güzel kaliteli zaman geçirerek ve doğa ile daha çok vakit geçirerek hayatını daha iyi ve kaliteli bir şekilde yaşamaya başlanabilir.

Psikolog İpek Türe

İnstagram: @psikolog.ipekture

İletişim: psikolog.ipekture@gmail.com

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This