Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

YAŞLI BİR İNSANIN BEYNİ

tarafından | Tem 10, 2023 | Sağlık ve Psikoloji | 0 yorum

George Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi müdürü, yaşlı bir kişinin beyninin yaygın olarak inanıldığından çok daha plastik olduğunu savunuyor.  Bu yaşta, beynin sağ ve sol yarım kürelerinin etkileşimi uyumlu hale gelir ve bu da yaratıcı olanaklarımızı genişletir.  Bu yüzden 60 yaş üstü insanlar arasında yaratıcı faaliyetlerine yeni başlayan birçok kişilik bulabilirsiniz.

  Elbette beyin artık gençlikteki kadar hızlı değil.  Ancak esneklik kazanır.  Bu nedenle, yaşla birlikte doğru kararları verme olasılığımız artar ve olumsuz duygulara daha az maruz kalırız.  İnsan entelektüel aktivitesinin zirvesi, beynin tüm gücüyle çalışmaya başladığı 70 yaş civarında gerçekleşir.

 Zamanla, nöronlar arasında sinyallerin hızlı geçişini kolaylaştıran bir madde olan beyindeki miyelin miktarı artar.  Bu nedenle entelektüel yetenekler ortalamaya göre %300 oranında artar.

  Ve bu maddenin aktif üretiminin zirvesi 60 ila 80 yaşları arasındadır.  Ayrıca ilginç olan, 60 yıl sonra bir kişinin aynı anda 2 yarım küre kullanabilmesidir.  Bu, çok daha karmaşık sorunları çözmenizi sağlar.

  Montreal Üniversitesi’nden Profesör Monchi Uri, yaşlı bir kişinin beyninin en az enerji tüketen yolu seçtiğine, gereksiz olanı kestiğine ve sorunu çözmek için yalnızca doğru seçenekleri bıraktığına inanıyor.  Farklı yaş gruplarının katıldığı bir çalışma yapılmıştır.  60 yaş üstü olanlar doğru kararlar verirken, gençlerin kafası oldukça karışıktı.

  Şimdi 60-80 yaşlarındaki beynin özelliklerine bakalım.  Gerçekten pembeler.

 YAŞLI BİR İNSANIN BEYNİNİN ÖZELLİKLERİ.

  1. Çevrelerindeki herkesin dediği gibi beyindeki nöronlar ölmez.  Bir kişi zihinsel çalışma yapmazsa, aralarındaki bağlantılar basitçe ortadan kalkar.

  2. Bilginin fazlalığından dolayı dikkat dağınıklığı ve unutkanlık ortaya çıkar.  Bu nedenle, tüm hayatınızı gereksiz önemsiz şeylere odaklamanıza gerek yoktur.

  3. 60 yaşından itibaren, bir kişi karar verirken, gençler gibi aynı anda bir yarım küreyi değil, ikisini birden kullanır.

 4. Sonuç: Bir kişi sağlıklı bir yaşam tarzı sürüyorsa, hareket ediyorsa, uygulanabilir bir fiziksel aktiviteye sahipse ve tam zihinsel aktiviteye sahipse, entelektüel yetenekler yaşla birlikte AZALMAYIP sadece BÜYÜYOR, 80-90 yaşlarında zirveye ulaşır.

  Bu yüzden yaşlılıktan korkmayın.  Kendinizi entelektüel olarak geliştirmeye çalışın.  Yeni el sanatları öğrenin, müzik yapın, müzik aletleri çalmayı öğrenin, resim yapın!  Dans!  Hayata ilgi gösterin, arkadaşlarınızla tanışın ve iletişim kurun, gelecek için planlar yapın, elinizden geldiğince seyahat edin.  Mağazalara, kafelere, konserlere gitmeyi unutmayın.  Kendini tek başına kapatma, bu herkes için yıkıcıdır.  Düşünceyle yaşa: tüm güzel şeyler hala önümde!

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan büyük bir araştırma şunları buldu:

  • Bir insanın en üretken yaşı 60 ila 70 yıldır;
  •  En üretken 2. insan evresi 70 ila 80 yaş arasıdır;
  •  3. en üretken aşama- 50 ve 60 yıl.
  •  Bundan önce kişi henüz pik yapmamıştır.
  • Nobel ödüllülerin yaş ortalaması 62’dir;
  • Dünyanın en büyük 100 şirketinin başkanlarının yaş ortalaması 63;
  •  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük 100 kilisedeki papazların medyan yaşı 71’dir;
  • Babaların yaş ortalaması 76’dır.
  •  Bu, bir insanın en iyi ve en verimli yıllarının 60 ila 80 yıl arasında olduğunu doğrular.
  •  60 yaşında duygusal ve zihinsel potansiyelinizin zirvesine ulaştığınızı ve bu durumun 80 yaşına kadar devam ettiğini buldular. Dolayısıyla 60, 70 veya 80 yaşındaysanız hayatınızın en iyi dönemindesiniz.

KAYNAK: New England Tıp Dergisi

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This