Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

TEKNE TATİLİ (MAVİ TUR) İZLENİMLERİM

tarafından | Tem 31, 2021 | Gezi | 0 yorum

Merhaba dostlarım. Geçen sene 2020 yazı için planladığımız ancak pandemi dolayısı ile bu yaz gerçekleştirebildiğimiz tekne tatili (mavi tur) konusundaki izlenimlerimi sizler ile paylaşmak istiyorum.

Öncelikle turumuzun Göcek’ten başlayıp yine Göcek’te son bulduğunu, toplam yedi gecede teknede konakladığımızı, turumuzda Göcek Adaları’na ilaveten Fethiye, Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisinin bulunduğunu belirtmeliyim.

1 1
Mavi tur

Biz tekneyi mürettebatlı olarak  kiraladığımız için yedi kişilik grubumuz ve dört mürettebat ile birlikte 20 metrelik guletimizde toplam on bir kişi olduk. Yeme-içme konusunda bizim tercihimiz yiyecek ve içeceklerimizi kendimizin alması şeklinde oldu. Firmadan aldığımız yiyecek-içecek listesini kendimize adapte ettik. Mürettebatı da kapsayacak şekilde hazırlanan alışveriş listesinin firma tarafından marketten alınıp tekneye taşınması bizim için büyük kolaylık oldu. Yeme-içme konusunda bir diğer tercih ise firmaya tekne kirası ile birlikte avro üzerinden yemek parası ödenmesi. Ancak biz hesaplamalarımızda, yiyecek ve içecekleri kendimizin aldığı seçeneğin daha ekonomik olduğunu değerlendirdik.

Peki aldıklarımız yetmezse veya başka bir şeye ihtiyacımız olursa diye sorabilirsiniz. Bunun da çözümü var. Göcek koylarında büyük market zincirlerine ait teknelerden sigara ve alkollü içki hariç hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Sadece soğutma gerektiren ürünlerin karadakinden biraz daha pahalı olduğunu tespit ettik. Diğerlerinde anlamlı bir fark göremedik. 

2
Mavi Tur

Guletimizde iskele (teknenin solu) ve sancak (teknenin sağı) taraflarda birer tane iki kişilik küçük kamara ve bir tane de baş tarafta (teknenin burnu) dört kişilik büyük kamara vardı. Tüm kamaralarda müstakil banyo ve tuvaletin, ayrıca klimanın olması bizlere konfor sağladı.

Ancak, her minnetin bir külfeti olması doğal ve klima için jeneratörün çalışması gerektiğinden  özellikle gece saatlerinde hatırı sayılır bir gürültüye katlanmanız gerekiyor. Ayrıca gece yarısından sonra da klimanız çalışsın istiyorsanız bir ilave masraf olarak jeneratörün yakıtını ödemeniz isteniyor.

Gece lumbuzlardan yeterli hava geldiği takdirde kamaranızda serin serin uyumak mümkün, aksi durumda pikenizi alıp güvertedeki güneşlenme süngerlerinin üstünde ve yıldızların altında uyumak seçeneği de sizin. Ancak bu durumda da yandaki teknelerden gelen gürültüler sinir bozucu olabiliyor.

Yine karşılaştığımız bir diğer sinir bozucu durum, Göcek’e yakın bir koyda gecenin karanlığında burnumuza gelen kanalizasyon kokusu. Muhtemelen pis su tankını boşaltmak için limana gitmeye tenezzül etmeyen bir teknenin gece karanlığından faydalanarak bu tankı denize boşalttığını düşünüyoruz. Bu durum hem daha etkin kontrol, hem de pis su tahliye araçlarının koyları dolaşması, daha da önemlisi çevre bilinci arttırılarak engellenebilir diye düşünüyorum.

Deniz üzerindeki bir teknede olunca bazen sallanmak da kaçınılmaz olabiliyor. Örneğin biz de Fethiye-Ölüdeniz-Kelebekler Vadisi seyrinde biraz deniz yedik (sallandık) ve bu durum denize alışık olmayanları biraz hırpaladı. Bunun için yanınızda her ihtimale karşı deniz tutmasına karşı ilaç bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

3 1
Mavi Tur

Sonuç olarak, turkuaz sularda  yüzmek, güneşten bolca faydalanmak, bavul açıp kapatmadan her gün farklı bir yer görmek açısından mavi tur harika bir tecrübe. Ancak bazı güçlükleri olduğunu bilmek ve buna hazırlıklı olmakta da fayda var.

Savaş Mutlu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This