Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

Radyo Elliyiz

Sizler için severek seçtiğimiz şarkıları içeren listeleri aşağıda bulabilirsiniz.

70’ler Türkçe

Takvimler 1970’leri gösteriyor… Şimdinin Ellileri daha ilkokulda ya da bilemedin ortaokul sıralarında…En büyük keyiflerimizden biri Radyo tiyatrosu diğeri nerede ise sabah gözlerimizi ilk açtığımızdan itibaren dinlemeye başladığımız Radyomuzdan gelen o şarkılar…

Biz Cin Ali ile okumayı söken bir nesiliz. ‘Müsaitseniz Size Geleceğiz’ ile komşuları ile tanışan, ‘Sana yağı’ kuyruğunda bekleyerek sabrı öğrenen, İspanyol Paça pantolon ile ilk kez modayı keşfeden, Hayat ve Ses mecmuaları ile magazini, koleksiyonu öğrenen, Küçük Ev, Bonanza ve niceleri ile Televizyonlara kilitlenen, bekleme heyecanını öğrenen, 45’liklerle hayatını renklendiren bir nesiliz. Farkında mısınız? Bunlardan günümüze kadar aynı tazelikte gelenler ise 1970’lerin şarkıları. Zamana yolculuğun en garantili yolu. Hadi buyurun o zaman, o zaman yolculuğa…

80’ler Türkçe

1980’lere geldiğimizde artık annemizin, babamızın, ağabeyimiz, ablamızın sevdiği değil bizim kendimizin keşfettiği parçaları dinleme zamanı. O zamanımıza en büyük damga vuran ise meşhur Müzik Kasetleri, hatta kendi tercihlerimizden oluşan şarkılarımızın listelerini hazırlayıp ‘Karışık Kaset’ kaydettirmek. Günlerce sabırsızlıkla elimize geçmesini beklemek ve heyecanla o bize ait  ve bizden olan müziklerle dolu kaseti dinlemek. Kendi doldurttuğumuz kasetler tadında dinlemeniz umudu ile işte 80’lerden seçmeler.

Keyif sofraları

Bazen bir kutlamadır sebep, bazen efkâr, bazen hasret, bazen muhabbettir… uzun oturulan sofralar vardır. Değişmezi Türk mutfağının mezeleridir, zeytinyağlılarıdır mesela, eşlik eden kişiye, gruba göre değişir ama değişmezi o sofraya layık şarkılardır…Keyifli sofralara gelsin bu şarkılar, keyfiniz bol olsun.

Türk Sanat Müziği Kürdili Hicazkar

Kürdili hicazkar makamı yakıcı, başka bir deyimle insanın gönlünü yangın yerine çeviren bir makam, işte bu gönüllere dokunan Türk Sanat Müziğinin nadide tarzından değerli parçaları Tuğrul Özdemir beyefendi bizim için seçti. 19. yüzyıl bestekarlarından Hacı Arif Bey tarafından oluşturulmuş olan ve eski adı Hicazkar-ı Kürdi olan bu makam bizleri, dinlerken farklı hislere götürecek.
Bir yazarımızın da dediği gibi “Kürdili Hicazkar Makamının tarzı çok çekicidir ve her nağmesi ruhlar için bir köşktür” diyor Tuğrul Bey ve keyifli dinlemeler diliyor, biz de kendisine çok teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Karışık Türkçe

Bu listeyi dinlediğinizde adı gibi karışık duygulara kapılacaksınız belki, bazen anılara gidilecek, bir yaşanmışlığa veya umut edilene. Hadi birlikte yolculuk edelim hissetmek istediğimize doğru, dinlerken.

Bu keyif veren parçaları bizimle paylaşan Müşerref Hanım’a şükranlarımızla…

Z kuşağından ebeveynlerine

Müzik değil mi en güzel buluşmaları bize yaşatan? Bu buluşmalar bazen anılarımızla buluşma olabiliyorken, bazen de bu albümdeki şarkılarda olduğu gibi evlatlarımızla hisbirliği buluşmaları şeklinde oluyor.
Aynı frekansta buluşabilmenin belki de en kolay yöntemi, şarkılar. Müziğini dinlerken kulaklığı ile dinlemesini dilediğiniz ayrışma zamanları yanında ne güzel histir aynı anda çalan müziğin sesini açmak için hamle yapmamız. ‘ Aaa bu ne harika bir parça imiş’ dedirten müzikler ve evlatlarımızın bize kazandırdığı yeni nesil şarkıların yanında, ‘ bunu biz de zamanında çok dinlerdik ‘dediğimizde evladımızın sevincine şahit olmak ne güzel bir buluşmadır. Çok sevdiği bir parçanın bizim zamanımızda çok popüler olan bir şarkının cover’ı olduğunu keşfetmesi ne sarıp sarmalayan bir mutluluktur. Ne güzeldir farklı kuşakların müzikle buluşması . İşte Z kuşağından Zeynep’in Ellilerinde olan annesine armağan ettiği ortak sevdiği şarkıların listesi. Belki sizi de buluşturur aynı frekansta… bu şarkılar.. şimdi hemen..

Best of Eurovision

Moiz hocamıza, titiz seçimlerini ve kendi kaleminden yorumlarını aynen iletiyor bunca yıllık Eurovision birikimini bizimle paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz.
Erovizyon şarkı yarışması. Bilinen kısaltması ile ESC (Eurovision Song Contest). Yeni nesil’in daha az bildiği ama biz elli’lerin bazen eğlence bazen heyecanlı bir aktivite bazen de milli bir mesele olarak gördüğü başlı başına bir olgu. Savaş sonrası, bir avuç Avrupa ülkesinin (Big 5), ‘eğlenceli bir şeyler olsun’ düşüncesi ile kurduğu bir birlik ve düzenlediği organizasyon. 1956’dan bugüne. Yarışan az sayıda ülke ile başlayan ancak kararlılığın en güzel örneklerinden biri olarak her sene düzenlenen ve kar topu gibi büyüyüp günümüzde 40’ı aşkın ülkenin iştirak ettiği bir müzik festivali. Haliyle içinde bir sürü ilginç istatistiği içeren ve bir müzik aktivitesi için günümüzde organize olarak en fazla sayıda fan’ı bulunan uluslararası bir yarışma.
Ben de resmi olarak olmasa bile aklımın erdiği zamandan beri belki de bu olgunun en sıkı takipçilerinden biriyim. Mayıs ayı denince aylarca öncesinden düşünerek heyecanlanır, melodileri, görselliği ve şovları ile beni başka alemlere götürmesi için umutlanırım. Benim için bir yandan yıllar boyu dinleyebileceğim güzel şarkıların arayışı, bir yandan da takım tutar gibi o sene için kazanmasını istediklerimin heyecanıdır bu. Bu heyecanı, tanıtımlar başladıktan sonra arkadaşlarımla paylaşmak, onların zevkleri hatta karakterleri hakkında bilinmezleri ortaya çıkarmak, kendi birincilerimizi belirlemek ve yarışma günü ne olacağını merakla izlemek ne de güzel bir duygudur.
İşte tam da bu duygularla yarışma tarihi boyunca birincilik kazanmış, bazen kazanamayıp gönüllerin birincisi olmuş şarkılardan oluşan bir liste hazırladım sizler için. Dinlerken, içinizin kıpır kıpır olacağı, hatta “ay bana bir şeyler oluyor” diyebileceğiniz cinsten bir müzik ziyafeti. Bazen ilk defa dinleyip beğeneceğiniz, bazen de “aaa bunu hatırlıyorum, çok iyiydi” diyeceğiniz geçmişe bir yolculuk. Muhtemelen anılarınızı ve yaşanmışlıklarınızı da tetikleyecek “aaaa……” diyeceğiniz bir müzik serüveni. Beğenmeniz dileklerimle………..Moiz ELnekave

 

Rahatlatıcı Müzikler

Şöyle gün batıyor, hava kararmadan önceki son vakitler, o havadaki dinginlik, göğün alaca rengiyle nasıl bir iç huzuru verir, bilirsiniz. O hissi ararız gece, o gün tüm işimiz bittiğinde ve koltuğa kendimizi bırakıverdiğimizde tatlı bir yorgunlukla. O an’a en güzel eşlik eden arka fondan gelen müzik sesi ve hoşa giden bir içecektir. İşte şimdi sizlerle tam da bu ortamlar için biçilmiş kaftan müthiş dinlendirici müziklerin olduğu listemizi paylaşacağız. Kendisi gibi zarif, nadide ve rahatlatıcı müziklerin seçimlerini, uzun yılların birikimi ile, Elliyiz.com’un da sıkı bir takipçisi olan Sayın Müşerref Sağlam bizim için yaptı. Her dinlediğimizde kendisine teşekkürlerimizi sunacağımızdan eminiz.

The Hits of the Bands 60’s-90’s

Müthiş bir müzik ziyafetine hazır olun. Bu liste gerçekten çok özel bir liste oldu, çünkü yıllar içinde, damla damla biriktirilen bir hazine paylaşıldı bizimle. Bizler gibi Ellilerinde olan Cem Çötelioğlu, bizimle bu birikimini cömertçe paylaştı. Kendisinin hayatında müziğin çok önemli bir yeri var. Bunu bilen biz dostları kendisinden bir liste oluşturmasını rica ettiğimizde, neredeyse listede nelerin yer alacağından ve bundan ne derece büyük bir keyif alacağından ve alınacağından %100 emin gibiydi zaten. Çünkü hissede hissede, dinleye, dinleye, eleye, eleye bir koleksiyoner edası ile değerli bulduklarını koleksiyonuna kazandırarak yol almıştı, bir müzik sevdalısı olarak. İfadesine göre, 1960’tan bu yana Beatles ile başlayan, 1990’ların sonuna kadar, özellikle gençliğimizi içeren dönemi de içine alacak bir liste hazırlamaya karar vermiş. ‘Bu şarkıların bir kısmı beni lise yıllarıma bazıları ise üniversite yıllarıma götürdü’ diyor paylaşım sohbetimizde. Müzik zevkimizin ve kültürümüzün oluşmaya başladığı ve müziğin hayatımızda hep olacağını anladığımız güzel yıllarımız o yıllar. ‘O zamandan beri arabama bindiğimde kontağı çevirmeden önce ilk olarak radyoyu açarım’ diyor… müzikle olmayı, müzikle yalnız kalmayı seven pek çoğumuz gibi.
Özellikle müziğin altın çağlarına ait bu parçaları kendisi gibi hiç bıkmadan büyük bir keyifle dinlememiz, hatta bazılarını keyifle söylemimiz için bu harika parçaları sizlere sunuyor ve Cem Çötelioğlu’na bu kıymetli paylaşımı için sonsuz teşekkür ediyoruz. Hayatımızda iyi ki müzik var, iyi ki müziğini ve bu sevgiyi bizimle paylaşanlar var, onlar çevresindeki kişilerin de müzikle yol alması için muhteşem motivasyon kaynakları.

Rock

Elliyiz.com Rock listemizde parçaları özenle seçip bizimle paylaşan Zeynep Saner, ‘Rock, duyguları müziğe dökmek için yapılıyor’ diyor. Bu türü tercih eden veya tanımak isteyenlerin keyifle dinleyeceğini tahmin ettiğimiz bu listenin kendisine ne ifade ettiğini sorduğumuzda, ‘Rock’ı benim için çok özel kılan şey özgün olması ve bu müziğin popüler olmasından ziyade duyguları aktarmak için yapılıyor olması’ diyor. ‘Kızgınlığı, bazen üzüntüyü, depresif ruh halini yoğun yaşayıp müziğe dökmek istiyor sanatçı, işte bu noktada şarkıcı ile bir duygu birliğine giriyor dinleyen, kendinden de bir şeyler buluyor. Dinleyen de yalnız değilim hissini yakalıyor kendinde, daha güçlü hissediyor. Bu his heyecanlandırıyor, mutlu ediyor her iki tarafı da’ diyor. Ağabeyinden etkilenerek sevmiş bu müziği şimdi hepimizle paylaşıyor Zeynep.  Teşekkürlerimizle

Pin It on Pinterest

Share This