Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

PUZZLE (YAPBOZ)

tarafından | Nis 15, 2021 | Hayatın içinden | 1 Yorum

7’den 70’e her yaştan insanın yapabildiği bir etkinlik olarak yapboz’un bir çok faydası vardır.

puzzle 210785 640

PUZZLE – YAPBOZUN FAYDALARI :

  • Keyifli bir zaman geçirme aracı olarak sevdiklerimizle birlikte yapabileceğimiz gibi tek başımıza metidasyon aracı olarak da kullanabilir.
  • Sabrımızı zorlamayı öğretir. Aradığın parçayı bulabilmek için yüzlerce parçayı tek tek elden geçirmek sabırlı olmayı gerektirir. Tek tek parçaları birleştirerek resmi tamamlamak aslında kariyer yapmaktan, çocuk veya torun büyütmekten pek de farklı değil. Hatırlayın sabırlı davrandığımızda çoğu zaman başardık.
  • Tıpkı bulmaca ve bilmece gibi yapboz da kalıpları tanımamızı, akıl yürütmeyi, sorunun çözümüne odaklanarak sorunu çözme becerimizi geliştirmemize yardımcı olur. Yapboz, seviyesine bağlı olarak aslında büyük ve karmaşık bir sorundur. Çözmek için bir plan yapmak ve sonrasında buna göre organize olarak çalışmak gerekir.Benzer renkteki parçaları gruplamak, çerçeveyi oluşturmak, birleştirilmiş küçük gruplar oluşturmak gibi önce küçük ve daha kolay parçalardan oluşan sorunları çözmek bunlar vasıtasıyla bütün yapbozu tamamlamak yani büyük sorunu çözmek yaşamda karşılaşacağımız hemen tüm sorunların çözümü için geçerli bir yöntemdir.
  • IQ seviyesinin gelişimine katkı sağladığına dair araştırmalar olmakla birlikte temelde bizi düşünmeye zorlayarak hafızamızı ve mekansal bütünlüğü tamamlamaya yönelik becerilerimizi geliştirmeye ve bunları kullanmaya zorlar. Yapboz yaparken hem hayal ederiz hem de analitik ve mantıklı düşünmemiz gerekir. Yani hem sol hem de sağ beynimizi kullanırız.
  • Konsantrasyon ve odaklanma becerilerimizi geliştirir, Sabırlı El göz koordinasyonu destekler.
  • Son olarak ve en fazla ihtiyaç duyduğumuz faydası Demans ve Alzheimer gibi rahatsızlıkları yavaşlatması, geciktirmesi ve önüne geçmesi. Yüzlerce parçaya dikkat etmek onları hatırlamaya çalışmak bu benzeri rahatsızlıklar için çok faydalı bir egzersiz.

Yapbozu tek başınıza yapabileceğiniz gibi sevdiklerinizle birlikte de yapabilir, güzel bir müzik ve sıcak bir çay eşliğinde birlikte bir şey üretmenin hazzını onlarla da paylaşabilirsiniz.

İyi eğlenceler.

1 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This