Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

NOMADLAND Filmi Üzerine

tarafından | Tem 12, 2021 | Müzik/ Film/ Dizi | 0 yorum

Eğer Akademi (veya daha çok bilinen adı ile Oscar) ödüllerini izliyorsanız muhtemelen Nomadland filmini daha önce duymuşsunuzdur.

1
Nomadland

Çinli yönetmen Chloe Zhao tarafından yönetilen, senaryosu gazeteci Jessica Bruder’ın 2017 tarihli ödüllü kitabı “Surviving America in the Twenty-First Century” adlı kitabına dayanan bir film Nomadland.

c
Chloe Zhao

Jessica Bruder’in, artan ev kiraları nedeni ile karavanlarda yaşayan ve mevsimlik olarak Amazon’da çalışan modern göçebeleri anlattığı kitabı hakkında The Guardian gazetesinde  2 Aralık 2017 günü yayınlanmış bir makalesi de mevcut (Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz).

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/dec/02/nomadland-living-in-cars-working-amazon

Ayrıca, Bruder’ın kitabını yazarken kendisinin de aylarca karavanlarda bu insanlar ile birlikte yaşadığını bir dip not olarak ekleyelim

Bu yıl 93. Akademi (Oscar) ödüllerinde 6 adaylığına karşı 3 ödül aldı Nomadland (En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu). Yönetmen ve senaristten bahsettik, filmin Oscar ödüllü başrol oyuncusunu da analım o zaman “Frances McDormand”. Diğer oyunculardan birçoğu ise gerçekte oyuncu değiller ve kendilerini oynuyorlar.

3
Frances McDormand

Yürek burkan bir film Nomadland. Refah ülkesi olarak tanıtılan ABD’nin diğer yüzünü gösteren çarpıcı bir örnek. Ancak gerek Frances McDormand’ın ödülü hak eden oyunculuğu, gerek senaryonun gerçekliği ve yönetmenin başarısı filmi izlenmeye değer kılıyor.

Filmin fragmanına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz, iyi seyirler.

https://www.imdb.com/video/vi3240870169?ref_=vp_rv_0

Kaynaklar :

https://www.beyazperde.com/filmler/film-271687/elestiriler-beyazperde/http://www.wearemoviegeeks.com/2020/12/nomadland-new-trailer-and-poster-features-frances-mcdormand-opens-february-19-2021/

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This