Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

Müzikte İlginç İkili “2 Cellos”

tarafından | Mar 13, 2021 | Müzik/ Film/ Dizi | 0 yorum

Bir akşam TRT 2’de denk geldim “2 Cellos” grubuna. İsimlerinden de kolayca anlaşıldığı üzere iki kişiden oluşan bir grup 2 Cellos. Sydney’de 2016 yılında gerçekleştirdikleri bir konserin bant yayınıydı izlediğim. Ahşap gövdeli çelloları ile film müziklerini ve klasik eserleri çok güzel seslendiriyorlardı. Konserin bir bölümünde bu kez daha modern çizgilere sahip çellolar ile sahneye döndüklerinde müzikler de pop, rock türüne dönmeye başladı. Sonrasında çılgın gitaristlerin yaptığı gibi yerde yatarak gitar çalma şovunun benzerini çello ile yaptıklarında şaşkınlığım daha da arttı.


Bir süre sonra yine TRT 2’de bu kez kendilerini de anlattıkları bir bölüme daha rastladım. Günümüzün teknolojik olanakları sayesinde Google Amca’ya sorarak ve Youtube izleyerek bu iki yetenekli çellist hakkında epeyce şeyler öğrendim. Bu yazımda sizler ile öğrendiklerimi paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle 2 Cellos grubunu oluşturanlar Luka Šulić ve Stjepan Hauser. Stjepan Hauser 1986 yılında Hırvatistan’da doğmuş. Televizyondaki röportajında müzisyen bir aileden geldiğinden ve çocukluğunda içine kapanık bir çocuk olduğundan bahsetti. Luka Šulić ise 1987’de Sloven-Hırvat bir ailenin çocuğu olarak Slovenya’da doğmuş. İlk kez 13-14 yaşlarında tanıştıklarından ve aralarındaki rekabet sayesinde yeteneklerini bu kadar geliştirdiklerinden bahsettiler röportajlarında.

Konserlerine hem klasik müzik hem de pop ve rock sevenlerin ilgi gösterdiğinden bahsediyorlar ve bence de bu müzik türlerinin hepsinde çok başarılılar. Özellikle rock parçaları çalarken, yaylarındaki at kıllarının koparak yayın iki yanından sarkması ilginç bir görüntü oluşturuyor. Ayrıca çalarken konsantrasyonları nedeni ile yüzlerindeki ifadeler (ve de özellikle Stjepan’ın dudak hareketleri) bana olduğu gibi sizlere de değişik ve ilginç gelebilir.

Aşağıda 2 Cellos ile ilgili iki adet Youtube bağlantısı veriyorum. İlki daha klasik bir formatta “With or Without You”, ikincisi ise daha hızlı parçaları sevenler için “Thunderstruck”. Hepinize keyifli izlemeler diliyorum.

Fotoğraf Kaynak : https://www.radyoodtu.com.tr/zbam/topic/163)

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This