Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

Karaburun

tarafından | Mar 24, 2021 | Gezi | 0 yorum

KARABURUN

 Yaşadığımız pandemi koşulları nedeni ile yaz aylarındaki tatil alternatiflerini değerlendirirken tercihimiz kalabalıklardan uzak, doğal güzellikleri bozulmamış, temiz koylara sahip, İzmir’in çok da popüler olmayan ilçesi Karaburun oldu. İki yıl önceki İzmir ziyaretimizde bir gece konakladığımızda Karaburun’da yediğimiz deniz ürünlerinin lezzeti de seçimizde etkili oldu tabi ki.

 Karaburun, Urla yarımadasında yer almaktadır. Yaklaşık 10.000 nüfuslu ilçenin  güneyinde Urla, batısında, kuzeyinde ve doğusunda ise Ege Denizi bulunmaktadır. İzmir’in nüfus bakımından en küçük ilçesidir. Denizin karşı tarafında ise Foça ve Çeşme  yer almaktadır. İlçenin en canlı yeri İskele mahallesinde akşamları insanların yürüyüş yaptığı kordon boyudur. Aynı zamanda dalış merkezleri ve balık lokantaları da bu bölgede bulunur.

Yaz aylarında öğleden sonra başlayıp hava kararıncaya kadar her gün düzenli esen imbat rüzgarı vardır. Karaburun ilçesine bağlı köyler birbirine uzaktır. Karaburun ilçesi; düşük nüfus yoğunluğuna karşın, yüzölçümü olarak geniş bir alana yayılmıştır. Yaklaşık 500 km².

Mordoğan merkeze yaklaşık 25 km uzaklıkta turizm açısından en gelişmiş bölgesidir. Çok sayıda koy olmasına rağmen bunların çoğunda tesis yoktur. Kampçıların özellikle tercih ettiği bu koyların bir kısmında  çadır tatili için kamp alanları da mevcuttur.

Tüm koyların ortak özelliği doğal ve temiz olmasıdır. Ulaşım konusu virajlı ve dar yollar nedeni ile zorlasa da koya indiğinizde karşılaştığınız güzellik geldiğiniz yolun zorluğunu unutturuyor.

Mimoza Koyu, Bodrum Koyu, Kuyucak Koyu ve Manal Koyu tesis olması ve denizin temizliği bakımında güzel. Ayrıca Dolungaz, Kaynarpınar, Yeniliman,Gerence,Saipaltı koyları görülmesi gereken diğer koylardandır.

Burada üretilen nergis çiçeği Türkiye’nin her yerine gönderilmektedir. Ayrıca enginar, üzüm,  nar, narenciye, badem, yöreye has olarak nitelendirilebilecek olan hurma zeytini ve keçi peyniri ile zeytinyağı üretilmektedir.

Karaburun ilk fırsatta tekrar gitmek istediğim, halen keşfedilecek birçok güzellikleri olduğunu düşündüğüm bir tatil beldesidir. 

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This