Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

KAPI

tarafından | Nis 12, 2021 | Müzik/ Film/ Dizi | 1 Yorum

Uzun zamandan beri ilk kez şahane bir film izledim. 2019 yapımı, Senaryosu dantel gibi incelikli, görsel şölen niteliğinde ve oyunculukların tam not aldığı bir filmdi.

Nasıl olmasın!

Oyuncu kadrosu; Kadir İnanır, Vahide Perçin, Erdal Beşikçioğlu, Timur Acar ve Aybüke Pusatlıoğlu .

Kadir İnanır’ın yedi yıl aradan sonra ilk filmi.

Filmde Midyatlı Süryani bir ailenin dramı konu ediliyor. Ahşap ustası olan Yakup ile eşi Şemsa, yıllar önce Mardin’den Berlin’e göç eder. Üç çocukları ve torunları ile birlikte Berlin’de yaşayan Süryani aile düzenlerini kurmuştur. Ancak bir gün Mardin’den gelen beklenmedik haber ailenin hayatını değiştirir. Telefonda aldıkları haber, yirmi beş yıl önce kaybettikleri oğulları Mikhael ile ilgilidir. Yakup ve Şemsa, hemen Mardin’e yola çıkarlar. Torunları Nardin de onlara eşlik eder. Yıllar önce ayrıldığı köyüne geri dönen Yakup, gördükleri karşısında şok olur. Köyü terk edilmiş, evi ise yağmalanmış bir halde bulur. Evin kapısının sökülüp alındığını gören Yakup, kapının peşine düşmeye karar verir. Kapıyı bulmak için, Nardin ve kapıyı yerinden söken kaçakçı Remzi ile yola çıkan Yakup yolculuğunu anlatıyor film.

Anlatırken de hem Süryanilerin Mardindeki varlığını, değerlerini ve yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Mardin’in güzellikleri Mor Gabriel kilisesi ve Süryani Köyü ile de görsel şölene dönüşüyor.

Ailenin dramı odaklı ilerlemesinin yanında, el sanatları (oymacılık) üzerinden sanatçı ve anlam ilişkisi çok etkili bir şekilde ele alınıyor.

Yönetmen “Babam” ve “Mutlu Aile Defteri” filmlerinin yönetmeni Nihat Durak. Film baştan sona yormadan, sıkmadan, mesajlarını seyircinin gözüne sokmadan akıyor.

Aynı topraklarda yaşayan farklı bir kültürü daha yakından tanımak isteyenlere önerimdir.

1 Yorum

  1. Cem Çötelioğlu

    Oldukca dramatik bir hikaye gerek oyuncu kadrosu ve gerekse şahane Mardin arkaplanı sayesinde büyük bir keyifle akiyor. Kadir Inanir’i uzun bir aradan sonra sinemada görmek de ayrıca heyecan vericiydi.Tavsiye icin tesekkurler Ilksen…

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This