Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

”Hangi Yılda Yaşamak İstersiniz ?” Anketimizin sonuçları

tarafından | May 7, 2021 | Hayatın içinden | 0 yorum

Evet, ‘hangi yıllarda yaşamak istersiniz’ anketimiz sonuçlandı. En çok yaşamak istediğimiz yıllar %36 çoğunluk ile 1980’ler, onu takip eden çoğunluk %26 ile1970’ler.  Ellili yaşlarda olan bizlerin çoğunluğu en çok 20’li ve 30’lu yaşlarımıza denk gelen 80’li yıllara dönmek istiyor.

  Bu sonuca baktığımızda birkaç çıkarımda bulunabiliriz aslında; İlk akla gelen yaşımız itibari ile artık kişiliğimizin oturmaya başladığı yıllar bu yıllar, kendi zevklerimiz, kendi stilimizin kendi müziğimizin oluştuğu yıllar, enerjimizin en yüksek, verimimizin yüksek olduğu yaşlar, Ergenliği tamamlayıp yetişkinliğe geçtiğimiz yıllar. Erginlik dönüşüm yılları, kendini bulmak için çaba sarf ettiğimiz yıllar. Bu dönemi tamamlamak hayatı hissetmemize ve bilerek yaşamamıza ortam sağladı. Biz de o heyecanı yeniden hissetmek istiyoruz, hele hele yaşanmış güzel anıları tekrar yaşamak istiyoruz belli ki, ya da ikinci diğer çoğunluk gibi, çocukluk yıllarımıza 1970’lere geri dönmek istiyoruz, çocukluk yıllarının coşkusunu belki de omuzlarımızda daha az sorumluluğun olduğu yıllara gitmek istiyoruz.

Şu an ve 2000’lerin ilk yılları daha az ilgi görmüş, yorulmaya başladığımız yıllar, sorumluluklar, bıkkınlıklar, tekrarlar belki. Ama en düşük oran %2,7 ile gelecek… Gelecek korkutuyor, düzeltiyorum, belirsizlik korkutuyor, endişelendiriyor belki. Hep öyle değil midir? Belirsizlikte güvende hissetmeyiz, hele güven ortamına en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This