Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

Elli yaş; yaşamın en ‘ kendim’ hali

tarafından | Nis 16, 2021 | Hayatın içinden, Beğenilen Yazılar | 9 Yorumlar

Hadi elli yaşı sanal dünyada da bulayım bakayım, dedim. Ne tuhaf durumdur ki hep karşıma çıkan yok cilt bakımı önerileri, yok kırışıklıklar nasıl giderilir yöntemleri, falanlar, filanlar, özetle; dış bakım…Oysa iç bakıma giriyoruz ellili yaşlarda biz , iç bakıma!

20’li yaşlar; gençlik başımda duman, 30’lu yaşlar sorumlulukların tavan yaptığı zamanlar, 40’lı yaşlar uyanışın başladığı; mesela kadının kendi güzelliğinin en farkına vardığı, kendisini en güzel, en özel hissettiği yaşlar…onlar geride kaldı. Ellilerde şimdi biz, ‘kendim olmak’ istediğimize vakıf olduğumuz yaştayız. Kendimizin kendi hali yani…

Olanla yetinme değil, ama olanı sever hale getirme, kaderci değil ama kaderle dans edebilme hali.

Ayıklama, eleme, süzme ‘yanlış yere çekilmezse’ ayrışma hali. (Eee serde mühendislik olunca hem de kimyalısından olunca tanımlama da o kaynaktan besleniyor belli ki). Kendini geçmişten, kendini bağımlılıklardan, kendini ezberletilmişliklerden, kendini enerjisi tutmayanlardan ayırma yaşı elliler. Ayıkladıkça özünü bulma, ayrıştıkça kendi özünle buluşma. Ayrışmadan kastım; anladın sen onu, kendi yüklerinden ayrışma, yoksa bu yaş insanları kaynaştırma yaşı. Kendini bulma hadisesi yani.

50 yaş artık endişelerden özgürleşip, hayallerinden kaynaklanan hedeflerin peşinden gitme yaşı. Bak bu son cümleyi bir daha oku, tanıyacaksın senin de aklından daha önce geçeni. Aç, açıkta kalırım diye ev sahibi olayım, iş sahibi olayım hedeflerinden, özündeki kendim ne olmak istiyor? Ne yaşamak istiyor? hedefine ulaşma çabası mertebesi.

Tabiri cazise arafta bir yaş gibi gözüküyor elliler, çünkü ne bize ezberletilmiş genç tanımına tam uyuyor ne öğretilmiş yaşlı kavramına yani arada bir yerlerde sanki. Oysa elliyiz , araftamıyız gerçekten? Hayır belki de ilk kez çok da net bir yerdeyiz, kendinsin artık, hadi biraz daha esneteyim; kendin olmaya en yakın noktadasın, cidden niyettesin, Çünkü artık senden beklenileni değil, beklediklerini sandıklarını değil, artık içinden geleni yaşıyorsun. Evet hala korkuyorsun ama istemeye değil artık belki azcık gerçekleştirmeye.

Emin olduğum bir şey var ki, hiç olmadığı kadar kendinin istediğini yaşamak istediğin yaştasın, ne anne babanı gururlandırmanın telaşı, ne ideal anne baba figürü olma mücadelesi, ne o, ne şu, ne bu, kendi kendine kendini gösterme zamanı gelmiş çatmış. Elliyiz , hadi göster kendini kendine, hoş geldin kendim, yaşamın en kendim hali hoş geldin…

9 Yorumlar

 1. İlksen Bilge

  Hislerimize şahane boyutta tercüman olmuşsun Işıkcım. Özgürlük ve içsel güzellikler yaşlarımız kutlu olsun.

  Yanıtla
  • Işık

   Sevgili Ilksen;
   En içten olan yaşadıklarını hissettikleni kaleme alınca otaya çıkıyor değil mi? Sen de bize ne güzel öncü oldun.
   Keyifle takip ediyoruz seni ve heyecanla bekliyoruz yenilerini . Hayatın keyfini herşeye rağmen çıkarmaya devam o zaman.

   Yanıtla
 2. Moiz Elnekave

  Çok güzel düşünülmüş, planlanmış, ve yazılmış bir yazı. Ellili yaşlarda olan herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği türden. Henüz tam anlamıyla gerceklestiremedigini düşünenleri de cesaretlendirebilecek cinsten. Yazarın eline ve fikrine sağlık demeli.

  Yanıtla
  • Işık

   O halde sevgili Moiz cesaretle yaşanacak keyifli Ellili yıllar olsun diyelim.

   Yanıtla
 3. Özlem

  Kalemine , yüreğine sağlık ?En güzel yaşlar şimdi başlar ♥️

  Yanıtla
  • isik.ucar

   Ne kadar güzel hakkını veriyorsun yaşamın sevgili Özlem.

   Yanıtla
 4. Füsun Taşlı

  Ne güzel bir yazı cankacığım. Her bir satırına yürekten katıldığım. Ve yeniden motive olduğum. Ertelediklerimi, üşendiklerimi yine yeniden ajandama aldığım. Güdüleyen, şevk veren hem de aynı zamanda
  “-ohhhh artık 50 yim. Biraz daha keyif yapabilirim “ dedirten..? Ben bir 50 + olarak bayıldım yazına canım?????bir sonrakini heyecanla bekliyorum ?

  Yanıtla
  • Işık

   Hep konuştuklarımızın yasadiklarimizin yada daha doğrusu artık yaşamak istediklerimizin özeti. “Kendime Gelirken” i okurken de çok ilham almışım, senin kaleminden okurken tohumlar atılmış yazmaya demek. Var ol cankam.

   Yanıtla
 5. Işık

  Ne kadar içten hissetmişsin sevgili Özlem. Ellileri en kendin halinle yaşamaya devam etmen dileğiyle.

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This