Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

Edie

tarafından | May 28, 2021 | Müzik/ Film/ Dizi | 1 Yorum

Sizlere son dönemde çok etkilendiğim bir filmden bahsedeceğim.

Edie….

Edie, 80 li yaşlarda, ailesine hayatını adamış ve kısa bir süre önce dul kalmış bir kadın. Babasıyla birçok hayali varken hayata daha farklı bakan genç bir kadınken, evlendikten sonra tamamen farklı bir Edie olarak hayatına devam etmiş, eşine bağımlı, çocuklarına kendini adayan bir anne olmuştur. Eşi hastalandıktan sonra bakımını üstelenerek yıllarını geçirmiş bir eş. Edie eşinin vefatından sonra kızının da ısrarıyla Huzurevine yerleşir fakat bir süre sonra tek başına huzurevince ölümü beklemek yerine babasıyla kurduğu hayali gerçekleştirmeye karar verir. Gerçekleştirmek istediği hayali İskoçya’daki Suilven dağını tırmanmaktır. Bu hayali 84 yaşında birinin yapmasını çok zor hatta imkânsız olsa da genç bir arkadaş edinerek macerasını tamamlar. Her sahnesi bize hayatı sorgulatan ve hiçbir zaman geç olmadığını hatırlatan bir film.

Bu film yaşlılara bakış açımızı sorgulamamız gerektiğini de hatırlatıyor. Yaşlı olmanın vazgeçmek, bir köşeye çekilmek demek olmadığını, yaşadığımız müddetçe hayallerimizi diri tutmamızı ve mücadeleyi bırakmamamız gerektiğini anlatan ilham verici bir film. Her yaşta tekrar tekrar öğrenebilir ve başarabiliriz. Bu macerada iki farklı kuşağın işbirliğini de çok umut verici, çok farklı yaştaki insanlarında aslında çok sağlıklı bağ kurabileceğini ve birbirlerini nasıl da geliştirdiklerini de görmek iyi hissettiriyor.

Daha iyi bir insan olmak ya da istediğimiz gibi yaşamak için hiçbir zaman geç değil, hayat bize tüm enerjisiyle kucak açıyor aslında bizlerin yapması gereken tek şey bunu kabul ederek elimizden geleninin en iyisini yapmak, hangi yaşta olursak olalım. Hiçbir zaman geç değil

Görsel olarak ta harika bir film, İskoçya’nın müthiş doğası, güzel müzikler ve harika güçlü bir kadın, izlemeye değer.

“İçinizdeki çocuk yaşıyorsa, yaşlanmıyorsunuz demektir”

Resim1 1
Sheila Hancock

İyi seyirler.

1 Yorum

  1. Moiz Elnekave

    Anlatımınla ve hissettiklerinle, içimde heyecan ve merak uyandırdın Müge. Aynı zamanda, yaşı ellilerde olanlar için çok da uzakta olan bir olgu değil bu. En kısa zamanda izleyeceğim. Teşekkürler.

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This