Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

BULDAN Gezimiz / Denizli

tarafından | Eki 18, 2022 | Gezi | 0 yorum

2022 Senesi, haziran ayında Pamukkale’de derneğimizin üç günlük bir etkinliği vardı, 10 Haziran’da yola çıktığımızda Pamukkale’ye gelmeden önce sabah kahvaltısı ve biraz da Buldan’a uğrayarak, etrafı görelim istedik. Sabah kahvaltısını Buldan’da yeşillikler içinde Doğa Restaurant’ta yaptık. İki otobüs dolusu insana kahvaltı vermek, hele önceden böyle bir tecrübeniz yoksa hiç kolay değildi ama iyi niyetle sağ olsunlar bizleri ağırladılar, hiç Sıkıntı olmadı. Kahvaltı sonrası otobüsler merkeze yakın bir yerde bizleri serbest bıraktılar. Bu arada Buldan’dan bahsedecek olursak, Denizli nin ilçesi küçük şirin bir kasaba. Caddeleri, sokakları, otantik renkli evleri, tarihi konakları, yığma tuğlalı camileri, dokuma ve Tekstil ürünleri ile öne çıkan Buldan’ a, Denizli ya da Pamukkale’ye giderken muhakkak Uğranması gerekir. Ama en önemli özelliği ise insanların samimi, cana yakın ve yardım Sever olmaları, bu nedenle Buldan’ı dolaşırken ben de hiç yabancılık çekmedim.

1
Beyler Sokak, Talat Tarakçı Sokağı, Buldan, Denizli
2
Talat Tarakçı Sokağı Çeşmesi, Buldan Denizli

Dokuma Pazarı Caddesi, Buldan Evlerinin bulunduğu hafif yokuşu olan küçük bir sokak. Duvarları sarı ve maviye boyalı binalarda el sanatları, bez işlemeleri, seramik işleri yapan Atölyelerin bulunduğu bu sokağı gezmek hayli keyifli oldu. Daha çok ailelerin çalıştığı Atölyelerde mutlu, keyifle çalışan insanları görünce sohbet edemeden geçemedim. Buldan İpek Şal mağazası sahibesi bana bir atkı hediye edince açıkçası ben de çok mutlu oldum.

3
Buldan Evleri, Dokuma Pazarı Caddesi, Buldan, Denizli
4
Buldan Evleri, Buldan İpek Şal Evi, Denizli
5
Dokuma Pazarı Caddesi, Sanat Atölyesi, Buldan Denizli
6
Dokuma Pazarı Caddesi, Buldan Evleri, Denizli

Dokuma Pazarı Caddesinde büyük bir faaliyet vardı, caddeye bakan evlerin tüm duvarları Festival nedeniyle olsa gerek maviye boyanıyordu. Cadde içinde tarihi bir evin olduğunu Bugün için ziyarete açık olduğunu söylediler. Aşağıdan girişe yakın ara sokakta bulunan iki Katlı tarihi eve girdim, al katta temizlik yapılıyordu. Üst katta çıktığımda antrede oda kapısı Üzerinde boyalı ahşap oyma tarihi bir vardı. Ahşap oyma işçiliği ile hayli ilgimi çekti.

7
Dokuma Pazarı Evlerin Boyanması, Buldan, Denizli
8
Eski Buldan Evi, Ahşap Oyma Eser, Buldan, Denizli
9
Hacı Bekir Cami, Dokuma Pazarı, Buldan

Atatürk Caddesi’ n de bulunan Buldan Çarşı etrafında tekstil ürünleri satan birçok Mağaza yer almış. Öğrendiğime göre Bodrum’da, Turgutreis’ de satılan şile bezi, ipek Dokumaları burada çok daha uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. Bu arada tanıştığım Tuncay İpek Tekstil Mağazasının sahibi, sanata olan ilgisi, samimi, içten sohbetiyle harika bir İnsan, yeterli zamanım olmaması nedeniyle kısmetse tekrar geldiğimde kaldığımız yerden devam ederiz dedik.

10
Tuncay İpek Tekstil, Çamlık Caddesi, Buldan, Denizli
11
Belediye Saat Kulesi, Buldan, Denizli

Merkez’de 14 Mayıs, Çarşı Sokak ile Dr. Behçet Uz caddesinin birleştiği yerde bulunan Belediyenin yaptığı 6 metrelik üzerinde dijital saat bulunan travertenden kule ilçeye ayrı bir Hava vermiş. İki saat dediğin çabucak geçiyor, daha gezip görmek istediğim yerler olmasına rağmen artık arabaya dönme vaktimiz geldiği söylendi. Pamukkale’ ye gitmek üzere Buldan’dan ayrıldık ama aklım Buldan’da kaldı. Aslında daha çok vakit ayırmak gerekiyormuş. Öyle ki, Buldan’ da yerel yeme, içme yerleri bulacağınız, vakit geçireceğiniz, alışveriş yapacağınız birçok yer vardı, hal böyle olunca bu kısa gezme maalesef yeterli olmadı. Gezerken rastladığım, Çarşı Caddesi ile Yukarı park Caddesi arasında bulunan Yavaş Aile Çay Bahçesi ağaçlar içinde güzel bir dinlenme yeri, oturup bir kahve içsek hiç de fena olmazdı.

12
Dokuma Pazarı, Buldan Hatırası, Denizli

Buraya bir, iki gün ayırmak bir gece konaklamakta fayda var. İlçe de Kestane Deresi Parkı ve kahvaltı için gidebileceğiniz Doğa Restoran var. Ama yakınlarda olan Tripolis Antik Kenti, Yenice Kaplıcaları, Süleyman Yaylası ve Yayla Gölü görülecek yerler arasında. Bu kadar zaman ayırılırsa yöresel yemeklerin de tadına bakılmış olunurdu. Her neyse kısmetse yolumuz tekrar düşerse daha fazla vakit geçiririz.

13
Dokuma Pazarı, Buldan Hatırası, Denizli

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This