Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

50 Yaşından Sonra Neden Bisiklete Başladım?

tarafından | Haz 7, 2022 | Spor | 1 Yorum

Merhabalar, ben şu anda 54 yaşındayım ve hayatta verdiğim en doğru ve isabetli kararlardan biri olan 50’li yaşlarda bisiklete başlamak üzerine kısaca bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum.

Küçük yaşlardan itibaren pek çoğumuz gibi, ben de bugün mevcut olmayan ama 70’li yıllarda hepimizi mutlu eden boş arazilerde veya tenha sokak aralarında kızlı erkekli futbol, saklambaç, yakan top, çelik çomak, sek sek, misket gibi değişik oyunlar oynadım. Daha sonra jimnastik, voleybol ve tenis sporlarını da hayatıma kattım. Spor hayatımın öyle bir parçasıydı ki, hiçbir şey yapamasam yürüyüş yapar, spor yapmadığım günlerde bir eksiklik hissederdim.

Meslek hayatımın ilerleyen yıllarında emeklilik dönemi yaklaşırken biraz daha farklı bir arayış içine girerek hem tek başıma yapabileceğim hem de arkadaş grupları ile yapabileceğim bir spor ararken, 50’li yaşlarımın başlarında önce şehir bisikleti kullanmaya başladım. O günlerde Pendik’te oturuyordum ve günlük 20-30 km mesafeler sahilden Tuzla ve Maltepe istikametlerine gidiyor ve oldukça keyif alıyordum. Bir süre sonra sahilde değil de, ana yollarda yol/yarış bisikletleri ile tek veya gruplar halinde daha yüksek süratle sürüş yapan insanlar olduğunu görünce çok heveslendim ama yapıp yapamayacağımdan emin olamadığım için geçiş yapmaya cesaret edemedim. Bir gün yol/yarış bisikleti kullanan bir arkadaşım ile konuştuğumda, trafikten etkilenmeden rahat antrenman yapabilmek için genelde saat 05.30 civarında buluşarak sahil şeridinde sürüş yaptıklarını anlattığında, gülüp geçmiş ve “o saatte sürmek için saat 04.30-05.00 arası kalkmak lazım, mümkün değil ben yapmam” dediğimi çok net hatırlıyorum.

Fakat ne olduysa pandemi zamanı alınan kiloların verilme ihtiyacı ortaya çıktığında oldu ve alışkın olmadığım fazla kiloları bir türlü veremiyordum ki, bir cesaret ile yol/yarış bisikleti almaya karar verdim. 2021 Ocak ayında ilk önce başlangıç seviyesinde bir yol/yarış bisikleti aldım ve gün içerisindeki saatlerde kendi başıma önce sahildeki bisiklet yolunda, daha sonra da sahil yolunda Bostancı-Pendik arasında sürmeye başladım. Daha önceki bisikletime göre daha hızlı gittiği için çok keyif alıyordum ama tek başıma sürmek bir süre sonra sıkıcı olmaya başladı ve birlikte sürüş yapan gruplara katılmayı araştırdım ve 4 ay sonunda bir gruba girdim ve hayatım tamamen değişti. İlk önce uyku ve uyanma düzeni oldukça zorlasa da kısa sürede bünyem o kadar kolay alıştı ki sürüş olmadığı günlerde bile artık saat 04.30 civarında kendi kendime uyanıyorum 🙂

WhatsApp Image 2022 06 07 at 22.28.48
İstanbul Çervresini bisiklet ile keşif

Gruplar ile tanışıp sürmeye başladığınızda, her yaştan ve meslekten erkek ve kadın arkadaşlarınız oluyor ve günden güne sosyal çevreniz büyüyor. Grup ile sürüş yapıp daha bilinçli antrenmanlar yapmaya başladıktan yaklaşık 3,5 ay sonra kendimi Granfondo İzmir yarışında buldum ve ilk yarış deneyimimi yaşadım. İlerleyen günlerde daha farklı gruplar ve arkadaşlar ile de tanıştım. Başlangıçta tek başıma 23-25 km/h sürat ile sadece düz yolda sürerken, düzenli antrenmanlar ile hem düz yolda 40-45 km/h süratlerde gidebilecek, hem yokuş çıkabilecek hem de 100 km üzeri uzun rotalarda sürüş yapabilecek seviyeye geldiğime bazen ben bile şaşırıyorum.

WhatsApp Image 2022 06 07 at 22.28.55
Grandfondo yarışı

Hiç unutmam, bir yıl önce ilk yokuş denememde İdealtepe Köprüsünden Nar City bloklarına çıkan yokuşta daha yolun yarısına gelmeden bu yol çıkılmaz diyerek ilk soldan geri inmiştim. Bugün ise, aynı yolun yukarıya kadar tamamını 10 defa inip çıktığıma inanmak zor geliyor. İlk günlerde bisiklet sporu, kullanılan malzemeler, giyim ve donanımlar hakkında hemen hemen hiçbir bilgim yok iken, sürüş sırasında veya sonrasında yapılan sohbetler ve telefon gruplarındaki paylaşımlar ile birçok konuda pek çok bilgiye sahip olmak mutluluk verici. Artık bisiklet benim için hayatımın önemli bir parçası ve sağlığım el verdiği sürece yapmayı istiyorum. Özellikle hafta sonları yaptığımız 100-200 km’lik rotalar ile İstanbul’un gizili kalmış birçok yerinde pedallamak, köylerde, ormanlarda yeşillik, oksijen, kuş sesleri ve huzur içinde sürmek inanılmaz keyif verici, anlatılmaz yaşanır misali.

Sonuç olarak, hepinizin bildiği gibi, sporun faydaları anlatmak ile bitmez. İlk akla gelenler, kalp, beyin, ruh ve beden sağlığına olumlu katkıları ile daha pozitif bir insan olmanızı, stresten uzaklaşarak kendinizi ve hayatı daha çok sevmenizi, sosyalleşmenizi, daha geç yaşlanmanızı sağlaması olacaktır. Siz de kendinize uygun bir spor bulun ve daha mutlu olun.

Yolu spordan geçen herkese selam olsun.

WhatsApp Image 2022 06 07 at 22.28.52

(E) Dz.Kd. Alb. Tuğrul M.C. Eroğlu

1 Yorum

  1. Savaş Mutlu

    Tuğrul Bey sizi tebrik ediyor, darısı başımıza diyorum.

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This