Paylaşacak tecrübemiz, söyleyecek sözümüz var

ELLİYİZ

50 yaş ve üstü kadın, erkek, emekli, çalışan, EYT’ li ,bekar, evli her kesimden bizlerin paylaşım platformu

17 Temmuz Dünya Emoji Günü

tarafından | Tem 17, 2023 | Hayatın içinden | 0 yorum

Euronews’in aktardığı bilgiye göre Dünya Emoji Günü 2014 yılından bu yana her yıl 17 Temmuz tarihinde kutlanıyor. Dünya Emoji Günü’nün 17 Temmuz’da kutlanmasının sebebi ise, iPhone ve android telefonların emoji kısmında ‘takvimi’ temsil eden emojide 17 Temmuz tarihi bulunuyor.

s a696830c3ed5097a2be3850e24dcfacfeaac489f

Emojilerin fikir babası kim?

Japon arayüz tasarımcısı Shigetaka Kurita’nın NTT DoCoMo şirketi için 1999 yılında tasarladığı 12×12 piksel boyutundaki görseller evrensel dijital dilin temelini attı. Kurita’nın manga sanatı, sokak levhaları ve Çince karakterlerden esinlenerek yarattığı emojiler, mesajlaşmalardaki karakter kısıtlamasına da çözüm oldu.

Gülen yüz ‘ün geçmişi yarım asırdan fazla

Dijital platformlardaki emojilerin mimarı Kurita olsa dahi, bugünkü kullandığımız görsellerin en bilindik olanı ‘Gülen Yüz’ün geçmişi 1960’lara dayanıyor.

Bir Amerikan şirketin, çalışanlarının motivasyonunu yükseltmek için kapısını çaldığı ressam Harvey Ball tanıştırdı bizi Gülen Yüz ile.

Ball’un 1963’te 45 dolar karşılığında tasarladığı görsel kısa sürede dünya genelinde her alanda karşımıza çıkar oldu. Görselin haklarını alıp markalaştıran Fransız Franklin Loufrani, Gülen Yüz ‘ün müzikten modaya her alanda kullanılmasını sağladı.

Kaynak: Bugün Dünya Emoji Günü: Peki Neden 17 Temmuz? (onedio.com)

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

Share This